Finanse – niezbędna wiedza

W dzisiejszych czasach otrzymanie kredytu czy pożyczki wydaję się być dziecinne proste. Wszystko mamy na wyciągnięcie ręki, głównie dzięki internetowi. Codziennie powstają kolejne portale finansowe i rankingi najlepszych pożyczek. Jak nie dać się oszukać i nie przepłacać?

Przede wszystkim należy się zastanowić jaka forma kredytowania jest nam potrzebna. Możemy wybierać pomiędzy takimi formami jak:

– kredyt gotówkowy, konsolidacyjny (udzielanych głownie w bankach),

– kredyt hipoteczny,

– karta kredytowa czy debet odnawialny,

– leasing lub kredyt samochodowy.

– pożyczka poza bankowa.

Jeśli jesteś osobą, która raczej nie ma wiedzy ekonomicznej i finansowej powinieneś najpierw zapoznać się z podstawowymi cechami wyżej wymienionych produktów. Zarówno kredyt gotówkowy, karta kredytowa, leasing, to produkty udzielane głównie przez banki, ale zdarzają się firmy, które mogą pośredniczyć w transakcji. Kredyty te są udzielanie na podstawie naszej zdolności kredytowej. Wiąże się to z przedłożeniem do banku zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Na naszą zdolność wpływają pozostałe zobowiązania jakie posiadamy, ale również czynniki takie jak:

  • Wykształcenie,
  • Forma zamieszkania (mieszkanie własne, wynajęte)
  • Ilość osób w gospodarstwie domowy (dzieci do 18 roku życia, na twoim utrzymaniu),
  • Koszty utrzymania (pozostałe rachunki).

Co jeśli bank odmówił nam udzielenia kredytu ze względu na brak zdolności kredytowej? Nie zawsze ocena banku jest prawdziwa. Banki zabezpieczają się na wypadek braku spłaty kredytu, w związku czym, rygorystycznie podchodzą do oceny zdolności kredytowej.

Na szczęście są portale finansowe takie jak:

Dzięki którym nie jesteśmy pozostawienie sami sobie. Na stronie możemy znaleźć ciekawe artykuły, np. jak uniknąć spirali finansowej, odnośniki do stron firm pożyczkowych, dzięki którym, jednym kliknięciem, możemy zawnioskować o udzielenie szybkiej gotówki. Na portalach finansowych powinny znaleźć się informację o rocznej rzeczywistej stopie oprocentowania kredytu, czyli o wszystkich kosztach jakie dodatkowo ponosimy, w związku z udzielanym kredytem.

Jeśli nie chcesz dać się oszukać warto przeszukać Internet i przejrzeć portale finansowe, tak by mieć jak największą wiedzę przed podjęciem deecyzji o kredycie.