hotel_butikowy

Hotel butikowy – szyk i styl

Gości hotelowych można podzielić na dwa typy – jedni uważają sieciowe hotele za najlepszą opcję, gdyż maja pewność, że otrzymają określony standard usług, do tego wnętrza są dla nich znajome, co zapewnia im swoisty rodzaj komfortu. Inni od miejsca, w którym się zatrzymają, oczekują czegoś więcej – szukają nowych, estetycznych i poznawczych doznań. Właśnie z myślą o takich gościach coraz liczniej powstają hotele butikowe, czyli hotele wysokiego standardu.

Czym jest hotel butikowy?

To niewielkie, kameralne obiekty, oferujące maksymalnie kilkadziesiąt pokoi. Ich główną cechą charakterystyczną są niebanalne, dopracowane w każdym detalu wnętrza – bardzo często odnoszące się do jakiegoś konkretnego stylu lub motywu. Popularne jest też aranżowanie każdego pokoju w inny sposób – przykładowo każdy z pokoi nawiązuje do innego miasta lub do innej kobiety popkultury. Jeśli chodzi o lokalizację, to są najczęściej położone w centrum dużych miast, ewentualnie w pobliżu jakichś atrakcji turystycznych. Kolejną rzeczą, która wyróżnia hotele butikowe od kilkugwiazdkowych hoteli sieciowych jest bardzo dobra obsługa nastawiona na jak najbardziej indywidualne podejście do gości, właściciele tych hoteli dbają o to, by każdy gość otrzymał to, czego oczekuje.

Skąd ta moda?

Pierwszym hotelem uznanym za hotel butikowy jest Blakes Hotel, mieszczący się w londyńskiej dzielnicy South Kensington. Powstał w 1981 roku i został zaprojektowany przez nowozelandzką aktorkę i projektantkę, Anouskę Hempel. Bardzo szybko tego typu obiekty stały się modne i to na skalę światową – pierwsze powstały w Nowym Jorku, Nowym Orleanie i San Francisco, na dzień dzisiejszy znajdują się już jednak praktycznie na całym świecie, w tym też w Polsce.
Hotele Butikowe stosunkowo często powstają w zaadaptowanych i zmodernizowanych obiektach historycznych, takich jak zamki, pałace czy klasztory – sprawia to, że oprócz oryginalnych wnętrz cechują się też często bogatą historią i tradycją, które tylko uatrakcyjniają całość, intrygując gości.