Kolonie – sposób na bezpieczne i niezapomniane wakacje dziecka.

Kolonie dla dzieci stały się popularną formą spędzania wakacji. Organizatorzy turystyki dziecięcej nie tylko oferują mnóstwo ciekawych tematyk ale także zakwaterowanie w najpiękniejszych zakątkach Polski. Kolonie bardzo często są wstępem do pierwszych samodzielnych podróży dziecka. Udana kolonia z całą pewnością zachęci każdego smyka do kolejnych wyjazdów.

Dla kogo są kolonie?

Kolonie organizowane są dla dzieci w wieku 8-12 lat. Zdarzają się jednak również kolonie maluszkowe, na które mogą pojechać Smyki mające 6 i 7 lat. Na kolonie mogą jechać zarówno chłopcy, jak dziewczynki. Ważne jest, aby rodzic nie zmuszał swojej pociechy do wyjazdu. Jeżeli nie czuje się ono jeszcze gotowe, warto poczekać, aż samo wykaże chęci.

Gdzie organizowane są kolonie?

Kolonie dla dzieci organizowane są niemal w całej Polsce. Najchętniej wybieranymi koloniami są te organizowane nad morzem np. w Łazach, w Łebie, w Kołobrzegu, w Mielnie, w Międzyzdrojach, na Helu. Kolonie realizowane nad jeziorami również są popularne. Warmia i Mazury, Pojezierze Drawskie, Kaszuby – te regiony oferują piękne i czyste jeziora. Z kolei kolonie organizowane w górach są odpowiednie dla wszystkich amatorów gór oraz tych, którzy zamieszkują południową część Polski. Rodzice zwracają uwagę na odległość między miejscem zamieszkania a realizacją obozu. W przypadku pierwszego wyjazdu dziecka, zwykle wybierają te odbywające się w niedalekiej odległości od domu.

Jaką tematykę wyjazdu wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo ciekawych tematyk. Przed wyborem kolonii warto porozmawiać z dzieckiem, co je najbardziej interesuje. Jeżeli dziecko kocha taniec to oczywistym wyborem będzie kolonia taneczna. W przypadku fana LEGO strzałem w dziesiątkę będzie kolonia z LEGO. Wybór jest ogromny.

Najpopularniejsze tematyki to kolonie przygodowe, survivalowe, sportowe, minecraft, artystyczne, gitarowe, żeglarskie, paintballowe, ekologiczne, z językiem angielskim, z Harrym Potterem, jeździeckie, windsurfingowe i wiele więcej. Każde dziecko znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Dojazd kolonijny czy własny?

Większość organizatorów turystyki dziecięcej oferuje dojazd na swoje kolonie. Dojazd odbywa się z różnych miast Polski za dodatkową opłatą. Odbywa się on autokarem lub pociągiem. Grupa dzieci podróżuje pod opieką konwojentów. Dojazd kolonijny jest dużym ułatwieniem dla rodziców. Wielu z nich nie ma czasu na dowiezienie swojego dziecka na obóz zwłaszcza gdy odbywa się on bardzo daleko od miejsca zamieszkania. W przypadku dojazdu kolonijnego rodzice mają pewność, że dziecko w bezpieczny sposób dotrze na miejsce, a przy okazji zintegruje się z grupą. Dojazd własny z kolei jest ciekawą opcją dla rodziców, którzy po raz pierwszy posyłają dziecko na kolonię. Zawożąc swoją pociechę na miejsce mogą się rozejrzeć po ośrodku, w którym będzie przebywało ich dziecko.

Co zabrać na kolonię?

Rodzice posyłając po raz pierwszy swoje dziecko na kolonię nie wiedzą co spakować. Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy:

– strój do kąpieli

– kilka ręczników

– odpowiednie obuwie: kapki, sandały, wygodne buty sportowe (najlepiej dwie pary)

– ciuchy: ciepły sweter, kurtę, kurtkę przeciwdeszczową, wygodny dres, kilka par spodni, kilka bluz i koszulki na każdy dzień

– piżamę, bieliznę oraz skarpetki

– przybory toaletowe

– czapkę z daszkiem lub kapelusz

– krem z filtrem,

– legitymację szkolną

– kieszonkowe

– mały plecaczek na wycieczki

– bidon lub butelkę na wodę

– dla chętnych: ulubiony pluszak.

Kolonie, a program.

Program na koloniach dziecięcych jest zwykle bardzo bogaty. Pierwsza część dnia poświęcana jest tematyce wybranej kolonii. Czyli w przypadku kolonii artystycznej, dzieci z samego rana uczestniczą w warsztatach artystycznych. Żeglarze biorą udział w zajęciach żeglarskich. Uczestnicy obozów jeździeckich w zajęciach z jazdy konnej i tak dalej. Druga część dnia to zabawy integracyjne, rozgrywki sportowe, ogniska, dyskoteki, konkursy, spacery, kąpiele i tym podobne. Cały dzień jest tak rozplanowany aby nikomu się nie nudziło. Dzięki temu tęsknota za rodzicami jest mniej odczuwalna, gdyż dzieci nie mają czasu na rozmyślanie o mamie i tacie. Zabawa jest najważniejsza.

Kolonie, a bezpieczeństwo.

Dla każdego rodzica bezpieczeństwo jego pociechy jest najważniejsze. Decydując się na wyjazd dziecka bacznie sprawdzają organizatorów turystyki dziecięcej, tak aby wybrać tego najbardziej doświadczonego z rewelacyjnymi opiniami. Kolonie dla dzieci zgłaszane do kuratorium oświaty muszą spełniać wszystkie wymogi. Dzięki temu rodzice mogą być spokojni między innymi o zakwaterowanie, wyżywienie oraz opiekę. Kadra na koloniach jest wykwalifikowana oraz odpowiedzialna. Osoby pracujące na koloniach mają bardzo dobre podejście do dzieci. Dzięki temu szybko nawiązują z nimi kontakt, mogąc jak najlepiej poprowadzić zajęcia.

Kolonie gwarantują dziecku mnóstwo atrakcji. Każdy dzień na kolonii jest zaskakujący. Ciekawe zajęcia oraz zabawy w gronie rówieśników dadzą każdemu uczestnikowi wiele radości. Rodzice w tym czasie będą mogli być spokojni, gdyż ich pociechy będą pod naprawdę bardzo dobrą opieką. Warto zapewnić dziecku niepowtarzalną przygodę, jaką z całą pewnością będzie kolonia z firmą Kogis.